| Назва: | Цикл уроків з теми “іменник” у 3 класі чотирирічної початкової школи |
| Тип: | Реферати |
| Мова: | Українська |
| Розмiр: | 16,79 KB |
| Скачувань: | 24 |
Перед написанням твору практикую письмові тренувальні вправи: аналіз картини, складання оповідання за малюнком, відповіді на запитання вчителя, добір синонімів, антонімів, твори-мініатюри за прислів'ями, приказками, добір слів за завданням учителя. Наприклад, до теми "Осінній день" провела екскурсію в поле. Діти спостерігали за змінами в природі з приходом осені (стає прохолодніше вранці і ввечері, дерева одягаються в барвистий одяг, падають дощі, вранці бувають тумани, птахи готуються до відльоту, відцвітають квіти).
Разом із школярами обговорюємо побачене, записуємо прислів'я, приказки, загадки про осінь.
Осінь: золота, барвиста, пишнобарвна, казкова.
Хмари: легенькі, пухнасті, кучеряві, грізні, чорні.
Вітер: осінній, холодний, поривчастий.
Листя: жовте, золоте, багряне, яскраве, рівномірне, жовтогаряче.
Квіти: осінні, зів'ялі, сумні.
Повітря: чисте, свіже, прозоре.
Небо: чисте, спокійне, похмуре, голубе.
Сонце: золоте, ясне, тепле.
Учні колективно склали план й записали слова у словник.
Навчаю дітей граматично правильно будувати речення, зв'язно викладати свої думки, дотримуючись плану й користуючись словником.
Крім того, розвиваючи мовлення молодших школярів, необхідно враховувати вікові та індивідуальні особливості, інтереси дітей.
Але дослідження психологів свідчать, що під кінець навчання в початковій школі інтерес школярів до навчальної діяльності може дещо знижуватися порівняно з початком навчання (в 2 класах). Це особливо помітно в тих класах, коли вчителі дають учням знання переважно в готовому вигляді, коли діє настанова на запам'ятовування, коли активність вчителів має відтворювальний і наслідувальний характер. За спостереженнями видно, що учні третього і четвертого років навчання не люблять списувати з дошки текстів без творчих завдань, дослівно переказувати прочитане, вивчати напам'ять велику кількість правил і навіть віршів. І навпаки, інтерес до виконуваних завдань зростає, якщо вони мають творчий характер, цікаві дітям, дають можливість виявити власну ініціативу, творчість і самостійність.
Наприклад:
Визначте настрій твору:
Заперечте мені словами тексту.
Я вважаю, що вчинок заслуговує похвали, а як на вашу думку?
Чи змінився б кінець оповідання, якби герой повівся по-іншому.
Знайти слова, словосполучення, речення, які повторюються.
Ти - головний герой оповідання, як вчинив би ти?
Знайдіть прочитане речення, яке б могла прочитати ось ця людина:
Доповни речення.
Запитання вчителю.
Запитання із “Торбинки запитань”, яка поповнюється протягом тижня.
Тестування. Цей вид роботи діти дуже люблять. Наведемо приклад:
Скільки батько мав синів?
а) одного, б) трьох, в) двох.
Де батько радив шукати скарб?
а) на городі, б) в саду, в) на винограднику.
або:
На дошці записані речення.
Завдання: визначте, яке речення взяте з тексту (+), яке ні (-).
1+ 3 -
2 - 4 +
Систематичне використання таких форм роботи на уроках мови допоможе розвинути в кожного учня гнучкість мислення, навчити кожну дитину логічно розмірковувати, нестандартно підходити до розв'язання проблем, думати, самостійно роботи висновки.
Тема. Іменник. Назви істот і неістот.
Мета. Активізувати і розширити знання дітей про лексичне значення іменників; розвивати аналітико-синтетичні можливості; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
I. Організація класу. Хвилина емоційної настроєності. Складання сенкану.
1. Зима.
2. Чарівна, морозяна.
3. Прилинула, засипала, скувала.
4. Я милуюся сніговими самоцвітами.
5. Чарівниця.
II. Ознайомлення з планом уроку.
1. Мовна розминка.
2. «Мозковий штурм» іменника.
3. Робота в парах.
4. Робота в групах.
5. Висновки.
III. Мовна розминка.
Прочитайте слова.
Вставте пропущені букви.
З..ма, бурул..ки, гі..я, зам..тіль.
На які питання відповідають слова?
Назвіть слово, у якому найменше звуків.
Поділіть для переносу слова гілля, бурульки.
Доберіть синоніми до слова заметіль.
Доберіть антоніми до слова зима.
- Складіть речення з одним із слів, живописно малюючи красу зимової природи.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Прочитайте вірш.
Ходила лісом ... у білім кожушку,
І забіліла стежка від білого ...
... заквітло інеєм і заіскрився ...
Ходила ... в білому - лишила білий ...
Довідка: казка, сніжку, гілля, лід, слід.
- Яких слів на вистачає? Доберіть.
- Слова якої частини мови вам допомогли?
- Що спільного між цими іменниками?
«Мозковий штурм»
Іменник
Слова - назви
предметів Відповідає на
питання
хто? що?
2. Створення навчальної ситуації.
Прочитайте слова.
Стіл, повага, ліс, любов, вода, щедрість, горобець, доброта, іній, злість, папір, сум.
Випишіть слова, які вважаєте іменниками. Чому вирішили, що слова повага, любов, щедрість, доброта, злість, сум - іменники, адже це не назви конкретних предметів.
Що називають виділені іменники?
Висновок:
Разом із школярами обговорюємо побачене, записуємо прислів'я, приказки, загадки про осінь.
Осінь: золота, барвиста, пишнобарвна, казкова.
Хмари: легенькі, пухнасті, кучеряві, грізні, чорні.
Вітер: осінній, холодний, поривчастий.
Листя: жовте, золоте, багряне, яскраве, рівномірне, жовтогаряче.
Квіти: осінні, зів'ялі, сумні.
Повітря: чисте, свіже, прозоре.
Небо: чисте, спокійне, похмуре, голубе.
Сонце: золоте, ясне, тепле.
Учні колективно склали план й записали слова у словник.
Навчаю дітей граматично правильно будувати речення, зв'язно викладати свої думки, дотримуючись плану й користуючись словником.
Крім того, розвиваючи мовлення молодших школярів, необхідно враховувати вікові та індивідуальні особливості, інтереси дітей.
Але дослідження психологів свідчать, що під кінець навчання в початковій школі інтерес школярів до навчальної діяльності може дещо знижуватися порівняно з початком навчання (в 2 класах). Це особливо помітно в тих класах, коли вчителі дають учням знання переважно в готовому вигляді, коли діє настанова на запам'ятовування, коли активність вчителів має відтворювальний і наслідувальний характер. За спостереженнями видно, що учні третього і четвертого років навчання не люблять списувати з дошки текстів без творчих завдань, дослівно переказувати прочитане, вивчати напам'ять велику кількість правил і навіть віршів. І навпаки, інтерес до виконуваних завдань зростає, якщо вони мають творчий характер, цікаві дітям, дають можливість виявити власну ініціативу, творчість і самостійність.
Наприклад:
Визначте настрій твору:
Заперечте мені словами тексту.
Я вважаю, що вчинок заслуговує похвали, а як на вашу думку?
Чи змінився б кінець оповідання, якби герой повівся по-іншому.
Знайти слова, словосполучення, речення, які повторюються.
Ти - головний герой оповідання, як вчинив би ти?
Знайдіть прочитане речення, яке б могла прочитати ось ця людина:
Доповни речення.
Запитання вчителю.
Запитання із “Торбинки запитань”, яка поповнюється протягом тижня.
Тестування. Цей вид роботи діти дуже люблять. Наведемо приклад:
Скільки батько мав синів?
а) одного, б) трьох, в) двох.
Де батько радив шукати скарб?
а) на городі, б) в саду, в) на винограднику.
або:
На дошці записані речення.
Завдання: визначте, яке речення взяте з тексту (+), яке ні (-).
1+ 3 -
2 - 4 +
Систематичне використання таких форм роботи на уроках мови допоможе розвинути в кожного учня гнучкість мислення, навчити кожну дитину логічно розмірковувати, нестандартно підходити до розв'язання проблем, думати, самостійно роботи висновки.
Тема. Іменник. Назви істот і неістот.
Мета. Активізувати і розширити знання дітей про лексичне значення іменників; розвивати аналітико-синтетичні можливості; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
I. Організація класу. Хвилина емоційної настроєності. Складання сенкану.
1. Зима.
2. Чарівна, морозяна.
3. Прилинула, засипала, скувала.
4. Я милуюся сніговими самоцвітами.
5. Чарівниця.
II. Ознайомлення з планом уроку.
1. Мовна розминка.
2. «Мозковий штурм» іменника.
3. Робота в парах.
4. Робота в групах.
5. Висновки.
III. Мовна розминка.
Прочитайте слова.
Вставте пропущені букви.
З..ма, бурул..ки, гі..я, зам..тіль.
На які питання відповідають слова?
Назвіть слово, у якому найменше звуків.
Поділіть для переносу слова гілля, бурульки.
Доберіть синоніми до слова заметіль.
Доберіть антоніми до слова зима.
- Складіть речення з одним із слів, живописно малюючи красу зимової природи.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Прочитайте вірш.
Ходила лісом ... у білім кожушку,
І забіліла стежка від білого ...
... заквітло інеєм і заіскрився ...
Ходила ... в білому - лишила білий ...
Довідка: казка, сніжку, гілля, лід, слід.
- Яких слів на вистачає? Доберіть.
- Слова якої частини мови вам допомогли?
- Що спільного між цими іменниками?
«Мозковий штурм»
Іменник
Слова - назви
предметів Відповідає на
питання
хто? що?
2. Створення навчальної ситуації.
Прочитайте слова.
Стіл, повага, ліс, любов, вода, щедрість, горобець, доброта, іній, злість, папір, сум.
Випишіть слова, які вважаєте іменниками. Чому вирішили, що слова повага, любов, щедрість, доброта, злість, сум - іменники, адже це не назви конкретних предметів.
Що називають виділені іменники?
Висновок: